تبلیغات
سیستم های مدیریت کیفیت (QMS) - استاندارد ایزو OHSAS 18001:2007- سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (قسمت اول)
سیستم های مدیریت کیفیت (QMS)

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

استاندارد ایزو OHSAS 18001:2007- سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (قسمت اول)

مقدمه

امروزه سازمان ها دریافته اند كه در اتجام كلیه امور همواره پیشگیری از طریق اجرای یك سیستم مدون و كارآمد بسیار مناسب تر از روش های اصلاح بعد از برخورد با شرایط غیرایمن و پس از وقوع حادثه است بنابراین روز به روز نیاز به ایجاد یك سیستم مدیریت ایمنی در سازمان هابیشتر احساس گردید اولین گامی كه در این زمینه، یعنی تدوین یك سیستم استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی برداشته شد تدوین استاندارد B S  8800:1996 توسط موسسه استاندارد انگلیس بود با ارائه این استاندارد نیاز به یك استاندارد بین المللی در این زمینه بیشتر احساس گردید وچند موسسه استاندارد ملی از جمله موسسه استاندارد ایرلند ،آفریقای جنوبی ،انگلیس ،مالزی و چند شركت معتبر بین المللی ثبت و صدور گواهی نامه  در اقدامی مشترك نسبت به تهیه و    تدوین استانداردOHSAS 18001 :1999  و راهنمای آن OHSAS 18002 :1999  اقدام نمودند سری ( Occupational Health and sarety ) OHSAS 18000 در پاسخ به نیازهای مبرم مشتریانی تدوین شده است كه خواستار استقرار یك سیستم استاندارد و مشخص بهداشت و ایمنی شغلی بودند كه بتوان آنرا ارزیابی كرد و همچنین گواهینامه مربوطه را اخذ نمود .

استاندارد های راهنما :

هر استاندارد اجرائی برای اجرا ، حفظ و نگهداری نیازمند یك یا چند استاندارد راهنماست در مورد  استاندارد OHSAS 18001:1999   دو استاندارد OHSAS 18002:1999 (خطوط راهنما برای اجرای OHSAS 18001:1999) و استاندارد 1996 : 8800 BS ( راهنمای سیستم های مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی) میتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

  ·                منظور از ایمنی و بهداشت شغلی چیست ؟

شرایط و عواملی كه بر روی سلامتی و آسایش كاركنان ، كارگران موقت ، كاركنان پیمانكار ، بازدیدكنندگان و  هرفرد دیگری درمحیط كار تاثیر بگذارد را به عنوان ایمنی و بهداشت شغلی می شناسیم .این گونه شرایط و عوامل برای هرسازمانی با توجه به ماهیت فعالیت های سازمان متفاوت است بایستی توجه داشت كه شناخت این عوامل و شرایط در یك سازمان از مهمترین فعالیت های استقرار سیستم در یك سازمان است .

 

  ·                سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی چیست ؟

بخشی از كل سیستم مدیریت كه باعث تسهیل مدیریت مخاطرات احتمالی مرتبط با ایمنی و بهداشت شغلی ناشی از فعالیتهای سازمان میگردد .ودربردارنده ساختار سازمانی،طرح ریزی فعالیت ها ، مسئولیت ها ، عملیات ، روش های اجرائی ، فرآیند ها و منابع برای توسعه ، استقرار ، دستیابی ، بازنگری و نگهداری خط مشی OH&S سازمان می باشد. خط مشی OH&S در هر سازمان محور كلیه فعالیت های یك سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی محسوب میشود و لازم است در جهت نیل به اهداف خط مشی سازمان منابع لازم اختصاص داده شود و ساختار سازمانی مسئولیت ها ،روش های اجرائی مورد نیاز جهت نیل به اهداف خط مشی به گونه ای كارآمد تعیین شده و طرح ریزی ها و برنامه ها در راستای نیل به این اهداف صورت پذیرد.

 

خط مشی OH&S

 مدیریت ارشد سازمان بایستی خط مشی ایمنی و بهداشت شغلی را تعیین نماید این خط مشی بایستی بوضوح كل اهداف ایمنی و بهداشت شغلی وتعهد به بهبود عملكرد ایمنی و بهداشت شغلی را بیان كند .

این خط مشی باید :

الف ) مناسب با ماهیت و اندازه مخاطرات ایمنی و بهداشت شغلی سازمان باشد .

ب  ) دربردارنده تعهد به بهبود مستمر باشد .

ج ) دربردارنده تعهد به برآورده ساختن حداقل مقررات جاری بهداشت و ایمنی كار مورد كاربرد و سایر الزاماتی كه سازمان پذیرفته است است باشد .

د ) مدون شده ، اجرا شده و برقرارنگهداشته شده باشد .

ه ) به كلیه كاركنان ابلاغ شود به گونه ای كه تمامی كاركنان از وظایف فردی خود درخصوص ایمنی و بهداشت فردی آگاهی داشته باشند .

و ) در دسترس طرفهای ذینفع قرارگیرد

ز ) درفواصل زمانی مورد بازنگری قرارگیرد تا از تداوم مناسب بودن آن برای سازمان اطمینان حاصل شود.

 

طرح ریزی

 طرح ریزی برای شناسایی شرایط مخاطره آمیز ، ارزیابی ریسك و كنترل ریسك

v    سازمان بایستی روشهای اجرایی برای شناسایی مداوم شرایط مخاطره آمیز ، ارزیابی ریسكها و اعمال كنترل های لازم ایجاد و برقرار نگهدارد . كه در بردارنده :

v       فعالیتهای عادی و غیرعادی

v       فعالیتهای كلیه كاركنانی كه به محیط كار دسترسی دارند (منجمله پیمانكاران و بازدیدكنندگان)

v       تسهیلات موجود در محل كار اعم از اینكه متعلق به سازمان باشد و یا دیگران فراهم نموده باشند .

  سازمان بایستی اطمینان حاصل نماید كه نتایج این گونه ارزیابیها و اثرات حاصل از كنترلها در تعیین اهداف كلان مرتبط با OH&S مدنظر قرارمی گیرد . سازمان بایستی این اطلاعات را مدون نموده و بروز نگهدارد .

روش كارسازمان درمورد شناسایی شرایط مخاطره آمیز و ارزیابی ریسكها بایستی  شامل موارد زیر باشد :

v  نسبت به دامنه و ماهیت فعالیتها درزمان مناسب تعریف شود تا اطمینان حاصل گردد . كه  حالت پیشگیرانه ( Proactive )  درسازمان وجود دارد نه حالت واكنشی ( Reactive )

v   با تجارب عملیاتی و توانایی های مربوط به كنترل ریسك سازگار باشد .

v   ورودیهای لازم برای تعیین الزامات تشكیلات ، شناسایی نیازهای آموزشی و یا توسعه كنترلهای عملیاتی فراهم نماید .

v   امكانات لازم برای اقدامات مورد نیاز به منظور حصول اطمینان از اثربخشی و زمانبندی مناسب اجرای آنها فراهم نماید .

یادآوری : برای كسب راهنماییهای بیشتر درمورد شناسایی شرایط مخاطره آمیز ، ارزیابی و كنترل ریسك به 18002 OH&S  مراجعه نمایید .

 

الزامات قانونی و سایرالزامات

سازمان بایستی یك روش اجرایی برای شناسایی و دستیابی به الزامات قانونی و سایرالزامات OH&S كه قابل اعمال در سازمان باشد ایجاد كرده و برقرارنگهدارد . سازمان بایستی همواره این اطلاعات را به روز نگهداری نماید . اطلاعات مرتبط با الزامات قانونی و سایر الزامات بایستی به كلیه كاركنان سازمان و دیگر طرفهای ذینفع ابلاغ گردد .

 

اهداف كلان

سازمان بایستی اهداف كلان در ارتباط با ایمنی و بهداشت شغلی مدونی درهربخش و سطحی در درون سازمان ایجاد كرده و برقرار نگهدارد .

سازمان هنگام تعیین و بازنگری اهداف كلان خود بایستی الزامات قانونی و سایرالزامات ریسكهای ایمنی و بهداشت شغلی فعالیتهای خود ، گزینه های فن آوری ، الزامات مالی و عملیاتی و بازرگانی خود و نقطه نظرات طرف های ذینفع را در نظر بگیرد .

اهداف كلان بایستی با خط مشی OH&S وازجمله تعهد به بهبود مستمرسازگار باشد

 

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت اطلاع رسانی و آموزش به مدیران ارشد و میانی سازمانها، دانشجویان و علاقمندان در زمینه سیستم های مدیریت کیفیت ایجاد شده است.
مطالب این سایت شامل اخبار،مقالات،خلاصه كتابها و هر مطالب دیگری كه بتواند به نوعی مدیران را یاری نماید می باشد.
مدیر وبلاگ : میلاد احمدی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • فرایند اعطای گواهینامه ایزو در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟


نویسندگان